Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

(DOWNLOAD) "Szlak Tatarski. Miniprzewodnik" by Praca Zbiorowa " Book PDF Kindle ePub Free

Szlak Tatarski. Miniprzewodnik

馃摌 Read Now     馃摜 Download


eBook details

  • Title: Szlak Tatarski. Miniprzewodnik
  • Author : Praca Zbiorowa
  • Release Date : January 19, 2012
  • Genre: Europe,Books,Travel & Adventure,
  • Pages : * pages
  • Size : 3811 KB

Description

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdro偶a opisuj膮cy najwa偶niejsze atrakcje turystyczne miasta b膮d藕 regionu. Poznasz histori臋 miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najwa偶niejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczy膰, gdzie szuka膰 noclegu i jak dojecha膰 w miejsce, kt贸rego nie mo偶na pomin膮膰 zwiedzaj膮c okolic臋. Zapraszamy na wycieczk臋!


Szlak tatarski


Pograniczne tereny mi臋dzy Biebrz膮 a Narwi膮 to wyj膮tkowy obszar w skali kraju. Wielokulturow膮 mozaik臋 etniczn膮 wzbogacaj膮 tu Tatarzy. Cho膰 dzi艣 trudno ich wypatrze膰 w艣r贸d innych mieszka艅c贸w regionu, 艣wiadectwem muzu艂ma艅skiej kultury s膮 meczety we wsiach Bohoniki i Kruszyniany. Jad膮c z jednej miejscowo艣ci do drugiej, warto zahaczy膰 o ciekawe Krynki, kt贸re zachowa艂y kilka interesuj膮cych zabytk贸w i wiej膮cy nostalgi膮 klimat pogranicza. Na tutejsze bezdro偶a najlepiej wyruszy膰 z Sok贸艂ki - b膮d藕 co b膮d藕 metropolii w skali mikroregionu.

 

Tatarzy w Polsce

Tw贸rc膮 osadnictwa tatarskiego w Wielkim Ksi臋stwie Litewskim by艂 Witold, panuj膮cy w latach 1392-1430. Osadnicy rekrutowali si臋 spo艣r贸d uchod藕c贸w ze Z艂otej Ordy, a po bitwie pod Grunwaldem, w kt贸rej wzi膮艂 udzia艂 hufiec tatarski, r贸wnie偶 z Krymu. Pr贸cz dobrowolnych przesiedle艅c贸w, na Litw臋 trafiali r贸wnie偶 je艅cy. Ksi膮偶臋 osadza艂 ich na pograniczu z pa艅stwem krzy偶ackim, w zasi臋gu grod贸w w Trokach, Wilnie, Grodnie czy Nowogr贸dku.

W XV i XVI w. liczba Tatar贸w ros艂a. W tym czasie utrwali艂 si臋 podzia艂 na Tatar贸w gospodarskich (arystokracj臋 maj膮c膮 prawa szlachty, bez udzia艂u w 偶yciu politycznym) i prostych Tatar贸w-Kozak贸w. Obie grupy obowi膮zywa艂a s艂u偶ba wojskowa, kt贸ry to obowi膮zek stopniowo zanika艂 na skutek przechodzenia na s艂u偶b臋 zaci臋偶n膮 (op艂acan膮 ze skarbu pa艅stwa). W pierwszych latach XVII w. sejm zabroni艂 op艂acania s艂u偶by z publicznej kasy, co - wraz z sytuacj膮 polityczn膮 i religijn膮 - sko艅czy艂o si臋 w 1672 r. buntem lipk贸w (tak zwano Tatar贸w z Podola i Wo艂ynia). Przej艣cie chor膮gwi tatarskich (koronnych, chor膮gwie litewskie pozosta艂y lojalne) na stron臋 tureck膮 opisa艂 w Panu Wo艂odyjowskim Henryk Sienkiewicz. Przyw贸dc臋 buntu, rotmistrza Aleksandra Kryczy艅skiego, Turcy mianowali bejem Baru. Jan III Sobieski, aby za艂agodzi膰 sytuacj臋, rozpocz膮艂 rokowania z Tatarami, kt贸rzy jak si臋 okaza艂o nie byli zadowoleni z tureckiej s艂u偶by. Sejm og艂osi艂 amnesti臋 dla powracaj膮cych pod sztandar Rzeczypospolitej hufc贸w, potwierdzaj膮c dotychczasowe przywileje i obiecuj膮c w zamian nadania ziemskie. W艂a艣nie 贸wczesne nadania da艂y pocz膮tek osadnictwu w Kruszynianach i Bohonikach.

Opr贸cz prowadzenia gospodarstw, Tatarzy parali si臋 偶o艂nierk膮, uczestnicz膮c we wszystkich bataliach narodowych, 艂膮cznie z powstaniami. Z tej spo艂eczno艣ci wywodzili si臋 bliscy wsp贸艂pracownicy J贸zefa Pi艂sudskiego, PPS-owcy: Aleksander Sulkiewicz i Stefan Bielak. Wojskowe tradycje tatarskie odbudowywano jeszcze po odzyskaniu niepodleg艂o艣ci. Pu艂k u艂an贸w walczy艂 w wojnie z bolszewikami, w 1936 r. w Wilnie stworzono szwadron tatarski. Mieszkaj膮cy w Polsce Tatarzy stopniowo si臋 polonizowali. Wielu, tak jak ich bia艂oruscy i polscy s膮siedzi, emigrowa艂a do wi臋kszych o艣rodk贸w. Spore skupiska tatarskiej spo艂eczno艣ci powsta艂y w Bia艂ymstoku, Sok贸艂ce, a na skutek przesiedle艅 z ziem w艂膮czonych do ZSRR, r贸wnie偶 w Gda艅sku i w Gorzowie Wielkopolskim.

Obecnie mieszka w Polsce ok. 4 tys. os贸b pochodzenia tatarskiego, kt贸re mo偶na uzna膰 za grup臋 etniczn膮. Dzia艂a Muzu艂ma艅ski Zwi膮zek Religijny w RP, na czele kt贸rego stoi mufti Tomasz Mi艣kiewicz, oraz 艣wiecki Zwi膮zek Tatar贸w Polskich. Osoby o tatarskich korzeniach trudno jednak odr贸偶ni膰. Ich religijno艣膰 odbiega od muzu艂ma艅skiego kanonu pobo偶no艣ci. Jednak tradycyjne doroczne 艣wi臋ta obchodzone na Podlasiu pomagaj膮 utrzyma膰 poczucie wsp贸lnoty.


Ebook Free Online "Szlak Tatarski. Miniprzewodnik" PDF ePub Kindle